Klerikalizácia štátu pokračuje

Netrvalo ani 100 dní a poslanci už predložili 4 návrhy na sprísnenie interrupcií, 2 návrhy na zákaz nedeľného predaja a pravdepodobne príde na rad aj obmedzenie umelého oplodnenia. 17 poslancov Oľano pritom ukázalo, že im pritom nerobí problém hlasovať aj za návrhy fašistov.

Popri týchto priamych útokoch na ľudské práva a sekulárny charakter štátu sa však dejú aj iné, menej nápadné, ale rovnako nebezpečné zmeny, takzvaný pochod inštitúciami. Cieľom je obsadiť čo najviac štátnych funkcií náboženskými fundamentalistami a naopak z nich odstrániť všetkých, ktorí s klerikalizáciou štátu nesúhlasia.   

Najviac sa to zatiaľ prejavuje na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a na Ministerstve zdravotníctva.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

V máji sa rozhodla opustiť ministerstvo práce Oľga Pietruchová, uznávaná odborníčka na tému ochrany práv žien. Minister práce Krajniak, samozvaný „posledný križiak“, spätne menil stanoviská odborníkov a nútil ich akceptovať pripomienky Konferencie biskupov Slovenska.

V pondelok prišla správa, že Oľgu Pietruchovú nahradí na čele odboru rovnosti žien a mužov (bývalého odboru rodovej rovnosti) Zuzana Brixová, bývalá šéfka právneho odboru Konferencie biskupov Slovenska. Skutočnosť, že do riadiacej pozície štátnej inštitúcie prichádza priamo z centrály katolíckej cirkvi, bije ozaj do očí.

Brixová presadzuje vyhranene konfesionálny náboženský prístup k rovnosti žien a mužov a je preto veľmi ťažko predstaviteľné, že by pri výkone funkcie dokázala rešpektovať ústavný princíp oddelenia štátu od cirkvi.

Krajniak tiež začal reorganizáciu štruktúry rezortu. Vedením sekcie rodinnej politiky bola poverená Anna Verešová, členka KDH a aktivistka cirkevnej Aliancie za rodinu.

Súčasne minister odstránil pojem „rodová rovnosť“ z názvu odboru, ktorý sa tejto téme venoval a presadzoval, aby zmizol aj z používania v právnych predpisoch a oficiálnych dokumentoch štátu. Pritom hlavným argumentom odporcov tejto terminológie je ich náboženské presvedčenie. Je však neprípustné, aby tomuto presvedčeniu prispôsobili aj štátnu legislatívu.

Nedávno Krajniak opäť nepríjemne prekvapil, keď zo dňa na deň z vedenia Inštitútu pre výskum práce a rodiny odvolal uznávanú sociologičku Silviu Porubänovú a bez transparentného výberového konania tam dosadil ďalšieho katolíckeho fundamentalistu, Romana Jocha. Ten mal v minulosti už viaceré kontroverzné výroky, napr. ohľadom ľudských práv a volebného práva, ktoré priznával iba určitým skupinám ľudí.

Sme rodina dosádza aj za šéfov úradov práce straníckych funkcionárov a blízkych spolupracovníkov, bez otvorených a transparentných výberových konaní, ktoré by garantovali výber kvalifikovaných odborníkov. Podľa medializovaných informácií v týchto dňoch končí 26 zo 46 riaditeľov po celom Slovensku. Ďalší ich majú nasledovať čoskoro.

Môžeme teda očakávať, že rodinná politika bude nastavená takým spôsobom, že pomôže, ak vôbec, iba „tradičným kresťanským“ rodinám a nie všetkým rodinám.

Ministerstvo zdravotníctva

Veľa ľudí pobavilo známe video ministra Krajčiho, ktorého ovial Duch svätý v humne. Jeho ďalšie videá však už neboli zábavné, ale skôr desivé. Reči o božej armáde, vyvolených ľuďoch a bohom zverenej krajine u mnohých vzbudili obavy. Takisto ako ministrove výroky, že krajinu majú spravovať kresťania, prirovnanie jogy k okultizmu a neveriacich k služobníkom satana.

Napriek rôznym výhovorkám, že to vraj tak nemyslel, rozhodujúce sú činy.

Už v apríli na vrchole pandémie Krajči svojvoľne, zrejme pre svoje náboženské presvedčenie, vyzýval nemocnice, aby nevykonávali interrupcie.

Koncom mája začali čistky v zdravotníctve, keď skončili viacerí riaditelia nemocníc, ktorí vo svojich funkciách prežili niekoľko vlád. Zo dňa na deň dostali výpoveď, lebo vraj stratili dôveru ministra, aj keď sa s nimi predtým ani nerozprával.

Podľa informácií Denníka N výberové konania ministra nie sú transparentné – tají mená komisie, projekty len ukáže, výpisky z nich zakáže. Tak došlo už k viacerým pochybným nomináciám. Napríklad riaditeľom Národného ústavu detských chorôb v Bratislave sa stal lesník, ktorý je zároveň členom kresťanského združenia, a riaditeľom Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach sa stal bývalý diecézny ekonóm košického arcibiskupstva.  

Najnovšie vyšlo najavo, že zásadný vplyv na ministerstve zdravotníctva získal generálny tajomník úradu Kolník. Ide o ďalšieho politického kresťana, ktorý pôsobil v KDH. A napríklad manželka Branislava Škripeka je momentálne sekčná šéfka na ministerstve zdravotníctva. Takzvané kupčenie s interrupciami kritizuje dokonca aj bývalý predseda KDH Alojz Hlina.

Minister zdravotníctva Krajči navyše pripravuje zmenu vyhlášky, aby ženy po 40-ke už nemali nárok na preplatenie interrupcie zdravotnou poisťovňou a ešte to pokrytecky nazýva “zrušenie diskriminácie”.

Toto všetko je podľa Zdravotníckeho denníka aj dôvod, prečo sa gynekológovia veľmi nevyjadrujú k neodborným a škodlivým návrhom zákona na sprísnenie interrupcií, ktoré prekladatelia vôbec nekonzultovali s lekárskou obcou. Nechcú riskovať svoje pracovné miesto a je možné, že nové vedenie nemocníc vykonávanie takýchto zákrokov vo svojich zariadeniach časom úplne zruší.

Po tom všetkom je naozaj ťažké uveriť tomu, že by naši noví ministri vyberali ľudí iba na základe odbornosti a nie na základe vierovyznania. A to sme ešte len na začiatku volebného obdobia.

Zdroje:

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , ,