Kampaň za sekulárnu Európu

V Európe majú cirkvi a náboženské organizácie stále obrovský politický vplyv a ekonomickú moc. Secular Europe Campaign (Kampaň za sekulárnu Európu) sa snaží o zvýšenie povedomia o tomto probléme a o spoluprácu medzi sekulárnymi organizáciami a jednotlivcami.

Táto iniciatíva, ktorá bola založená v roku 2008, presadzuje odluku cirkví a náboženstiev od štátu vo všetkých európskych krajinách. Požaduje ideologickú neutralitu štátu a podporuje slobodu názoru a vierovyznania. Na stránke http://secular-europe-campaign.org nájdete veľa zaujímavých informácii, názorov a článkov z celej Európy.

V septembri 2011 sa uskutočnil prvý Pochod za sekulárnu Európu v centre Londýna. Dôležitosť tejto akcie vyjadruje aj účasť takých mien ako napríklad Robin Ince, Philip Pullman alebo Richard Dawkins. Ich videá si môžete pozrieť na kanáli YouTube http://www.youtube.com/user/seculareurope.

 Aj keď kampaň podporujú známi ateisti a humanisti, nie je zameraná proti veriacim. Niekoho možno prekvapí, že v propagačnom videu SEC vystúpil aj katolícky kňaz, a pochodu sa zúčastnili aj rôzne kresťanské a pohanské skupiny či členovia Cirkvi lietajúceho špagetového monštrá. Pochod prišli podporiť aj zahraniční skupiny, napr. z Francúzska, Talianska, Malty, Litvy a Ruska. Ľudia z celého sveta, ktorí sa nemohli zúčastniť osobne, poslali aspoň pohľadnicu.

Potom čo niekoľko stoviek účastníkov pochodu prešlo mestom, vypočuli si prejavy pred sídlom premiéra v ulici Downing Street. Hlavná požiadavka bolo zrušenie nadpráv a nespravodlivého zvýhodňovania náboženských organizácií v politike a zákonoch , ako aj kritika statusu Vatikánu v OSN. Ďalej organizátori kritizovali štátom financované cirkevné školy a ich indoktrináciu detí na základe náboženských dogiem. Okrem toho SEC podporuje aj zrovnoprávnenie žien a homosexuálov a požiadavky obetí sexuálneho zneužívania kňazmi na vyšetrenie a potrestanie týchto zločinov. Pochod za sekulárnu Európu sa konal aj v roku 2012.

Krátko pred pochodom sa v Londýne konali ešte ďalšie podujatia, ako konferencia britskej National Secular Society (Národná sekulárna spoločnosť) na tému sekularizmus v budove Conway Hall s premietaním filmu Agora a diskusia o budúcnosti islamu v sekulárnej Európe. Tu upozornili organizátori aj na to, že sa niektoré radikálne moslimské skupiny snažia nahradiť svetské zákony a súdy svojimi vlastnými súdmi na základe islamského práva šaria. Vo Veľkej Británii preto vznikla kampaň One law for all (Jedno právo pre všetkých). Je veľmi dôležité, aby náboženské dogmy nemali prednosť pred štátnymi zákonmi a ľudskými právami.

Kampaň za sekulárnu Európu podporuje už výše 80 organizácií z celej Európy.

obrázok: Secular Europe Campaign

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , ,