IHEU vyzýva k právnej reforme v Spojených arabských emirátoch

Včera bolo oznámené, že dubajské úrady omilostili 24-ročnú nórsku návrhárku interiérov Marte Deborah Dalelv po tom, čo ju v stredu odsúdili na šestnásť mesiacov väzenia, keď nahlásila, že bola znásilnená. Jej prípad vyvolal pobúrenie v zahraničí a medzi obhajcami ľudských práv. No žiaľ nebol ojedinelý. Napríklad austrálska občianka Alicia Gali bola v roku 2008 odsúdená za “nezákonný sex” potom čo bola znásilnená v hoteli v Spojených arabských emirátoch (SAE), kde pracovala ako manažérka. Po útoku mala zlomené rebrá a strávila osem mesiacov vo väzení pred návratom domov. Gali odvtedy vedie kampaň s cieľom upozorniť na zlé zaobchádzanie a nerovnosť v právnom systéme SAE.

V reakcii na najnovší prípad povedala Sonja Eggerickx, prezidentka Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU): “Samozrejme vítame správu, že Marte je voľná. V tomto prípade nátlak zo strany nórskej vlády pomohol zabezpečiť jej prepustenie, možno tým, že jasne ukázali úradom v Spojených arabských emirátoch, ako je tento model kriminalizácie obete vnímaný v medzinárodnom meradle. Nemôžeme však omilostenie Marte, ku ktorému došlo hlavne z politických a obchodných dôvodov, považovať za akýkoľvek pokrok v právnom systéme SAE. Nesmieme dopustiť, aby pozornosť, ktorú upútajú takéto medzinárodné prípady, zakryla skutočnosť, že pre občanov SAE platí rovnaký absurdný právny systém, ktorý je hlboko prepojený s právom šaría a kde obete znásilnenia na základe textu z koránu potrebujú štyroch mužských svedkov, aby neboli uznané za vinné. Právne postavenie obetí znásilnenia v SAE posilňuje hlboko zakorenenú mizogýniu, kde sú ženy stigmatizované a obviňované za závažné zločiny spáchané proti nim. Preto ich neprestaneme kritizovať len preto, že jednoducho odpustili cudzinke, ale pritom právny systém naďalej zlyháva vo väčšine prípadov, ktoré nedostávajú takú pozornosť. Úrady by mali reagovať na toto medzinárodné odsúdenie a začať reformy. Pripájame sa k ostatným organizáciám ochraňujúce ľudské práva po celom svete a k výzve Emirátskeho centra pre ľudské práva k zásadnej právnej reforme.”

Emirátske centrum pre ľudské práva včera vyhlásilo, že pre úrady by tento prípad nemal skončiť omilostením. Marte by nemala vôbec potrebovať omilostenie, ale mala dostať podporu a ochranu zákonom.

zdroj: IHEU

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , , ,