IHEU a Ethos protestujú proti odsúdeniu saudského liberálneho aktivistu

Bloger a aktivista známy svojimi liberálnymi postojmi bol 29. júla odsúdený saudským súdom na 600 rán bičom a 7 rokov väzenia. Ľudskoprávne organizácie označili rozsudok ako porušenie ľudskej dôstojnosti, slobody prejavu a názoru. Raif Badawi spoluzakladal webstránku Free Saudi Liberals (Slobodní saudskí liberáli), ktorú dal sudca taktiež uzavrieť. Jeho právnik, Waleed Abu Alkhair povedal, že Badawi bol uznaný vinným za kritizovanie náboženskej polície a volanie po “náboženskej liberalizácií” cez jeho webstránku, čo súd označil ako hrozbu pre “verejnú bezpečnosť”. Dodatočné obvinenie z “odpadnutia” od viery, za ktoré je najvyšším trestom smrť, bolo stiahnuté po tom, ako Badawi uviedol, že je moslim. Badawi napriek tomu na súde uviedol, že “každý má voľbu či chce alebo nechce veriť”.

Špecifické blogposty, volajúce po uvoľnení striktného interpretovania islamského práva šaria v Saudskej Arábií boli použité na súde prodi Badawimu. Jeho právnik uviedol, že sa hodlá odvolať. Saudská Arábia je nechválne známa svojim právnym systémom, ktorý je založený na náboženských prikázaniach a často na ich výklade jednotlivými sudcami. The Free Saudi Liberals network (Slobodná sieť saudských liberálov), ktorú Badawi spoluzakladal s ľudskoprávnou aktivistkou Suad al-Shammari, už dlho usiluje o koniec devastačného vplyvu náboženstva na verejný život a väčšie osobné slobody v islamskom kráľovstve.

Sonja Eggerickx, prezidentka International Humanist and Ethical Union (IHEU, Medzinárodná humanistická a etická únia), uviedla “Odsúdenie tohto mladého aktivistu je odporné. Badawi je politický väzeň a toto je bezdôvodný, násilný rozsudok, očividne zameraný na potláčanie nekonformných názorov, a to všetko preto, že ‘bezpečnosť’ je ohrozená a náboženstvo je ‘urazené’. ”Spolupracujeme s viacerými skupinami aby sme priniesli tlak na Saudské kráľovstvo, aby začalo dodržiavať svoje medzinárodné ľudskoprávne záväzky, a preto prepustilo Badawiho bez uplatnenia jeho extrémneho telesného trestu.”

“Avšak z našich predchádzajúcich skúseností vieme, že mnohé západné krajiny sú veľmi blízkymi spojencami Saudskej Arábie a budú zdržanlivé, napriek tomu, že saudská náboženská polícia a súdy budú neustále potlačovať osobné slobody a náboženský alebo politický disent. Medzinárodné spoločenstvo sa vyhýba akejkoľvek vážnejšej kritike, a už vôbec nepodniká žiadne konkrétne kroky. Dokonca ani v tak jasných prípadoch ako je tento, keď je politický väzeň odsúdený k trestu, ktorý môže byť označený jedine ako barbarský. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo aby odsúdilo tento rozsudok, vyjadrilo nad ním svoje zdesenie a obvinilo Saudskú Arábiu kvôli tomuto jasnému porušeniu základných práv a dôstojnosti.”

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,