Očista modlitbou (Pray away) je nový dokumentárny film na Netflixe z roku 2021, ktorý režírovala Kristine Stolakis. V USA existovala v sedemdesiatych rokov kresťanská komunita, ktorá sa venovala pseudovedeckej tzv. „konverznej terapii“, ktorou kresťanskí aktivisti chceli docieliť, aby sa z homosexuálne orientovaných ľudí stali heterosexuáli. Ľuďom falošne nahovárali, že homosexualita je choroba, z ktorej sa dá vyliečiť. Založili organizáciu s názvom Exodus International, ktorá mala práve tento cieľ.
Pritom takmer nikto z lídrov „terapie“ nemal odborné vzdelanie v psychológii, poradenstve alebo sexuológii a k tomu, čo robili, nemali žiadnu kvalifikáciu. To im však nebránilo radiť ľuďom, ktorí mali depresie, panické ataky či samovražedné sklony a hľadať príčinu práve v ich sexuálnej orientácii. V USA absolvovalo „terapiu“ cca 700 000 ľudí.
Film zoznamuje divákov so škodami, ktorá táto neodborná „terapia“ napáchala a s osudmi ľudí, ktorí ju podstúpili alebo propagovali. Podáva svedectvo o tomto neľudskom experimente v mene náboženskej viery. Zaujímavé sú tiež priznania bývalých členov Exodu, ktorí vysvetľujú, ako vo svojich prednáškach manipulovali s ľuďmi. Na začiatku ešte skutočne verili, že niekomu pomáhajú, ale neskôr pokračovali aj vtedy, keď im už bolo jasné, že ide o klamstvá. Ani im samotným sa príťažlivosti k rovnakému pohlaviu v skutočnosti nikdy zbaviť nepodarilo. Peknú recenziu filmu si môžete prečítať tu.
Mučenie a sebazapieranie
A ako presne tieto programy prebiehajú? Svedectvá hovoria o tom, že namiesto údajnej liečby ide skôr o mučenie a zapieranie samého seba. Niektorých účastníkov mali pripútavať k stoličkám, premietať im zábery homosexuálov a nútiť ich spájať si tieto obrazy s bolesťou. Iných nútili chodiť iným spôsobom alebo zmeniť spôsob, akým sa vyjadrujú. Mnohí ďalší opisujú aj elektrošoky a podobné bolestivé praktiky. Odborníci považujú takúto „terapiu“ za neúčinnú a škodlivú a jediné, čo si účastníci z nej odnášajú, sú psychické problémy, depresie a fyzické zranenia.
Nejde pritom iba o príbehy zo zahraničia, ale aj zo Slovenska. Roman Dulgerov v článku opisuje, ako mu nepodarené pokusy o zmenu orientácie ničili zdravie a takmer ho stáli život.
Organizácia Exodus International v roku 2013 skončila a jej predseda sa otvorene prihlásil k svojej orientácii, ktorú dlhé roky tajil. „Urobili sme veľa chyb založených na našej viere,“ priznal Alan Chambers.
Ďalší známy človek, ktorý bol jednou z hlavných tvárí podobného programu a neskôr otvorene o tom prehovoril, je McKrae Game: „Keď som zakladal program, veril som, že LGBT komunita a celý svet o homosexualite nehovorí pravdu. Mal som pocit, že išlo o jeden veľký podvod. Chcel som ľuďom ukázať pravdu. Teraz mám úplne opačný názor. Už viem, že klamstvom je práve konverzná terapia, ktorá je veľmi škodlivá. Bol som náboženský fanatik a ranil som veľa ľudí. Kvôli tomu, čo som hlásal, sa niekoľko ľudí pokúsilo spáchať samovraždu. Už som v tom nemohol pokračovať.“
WHO dnes označuje konverznú „terapiu“ za mučenie a v niektorých krajinách je zákonom priamo alebo nepriamo zakázaná.
Bludy šírili aj slovenskí biskupi
Ani po rozpade najväčšej organizácie, ktorá ju propagovala, „terapia“ žiaľ úplne nevymizla. Smutným dôkazom toho je aj situácia z minulého roka, keď Konferencia biskupov Slovenska propagovala konferenciu o nej. S príhovorom na tejto konferencii vystúpila aj poslankyňa Anna Záborská. Zo spôsobu, ako organizátori hovoria o sexuálnej orientácii a možnosti jej zmeny je pritom zrejmé, že neuznávajú všeobecnú vedeckú zhodu na tom, že sexuálnu orientáciu si človek nevyberá a nie je možné zmeniť ju akoukoľvek terapiou.
Liga za duševné zdravie preto zverejnila stanovisko, v ktorom sa jednoznačne dištancuje od tejto snahy biskupov a varuje pred jej negatívnymi účinkami. Na nebezpečenstvo propagácie takýchto podujatí poukázalo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a vyzvalo KBS, aby odstránila správu o konferencii z internetovej stránky svojej tlačovej kancelárie. To sa však nestalo.
Ešte ďalej zašiel katolícky kňaz z Poľska, ktorý na hodine náboženstva hovoril žiakom o homosexualite a „liečbe“ týchto ľudí. Medzi možnosťami tejto údajnej liečby spomenul aj elektrošoky či chirurgické zákroky ako odstránenie maternice, odstránenie vaječníkov, ženskú obriezku a sterilizáciu.
Takéto aktivity ukazujú, že náboženstvom motivované škodlivé zasahovanie do osobnej integrity LGBT ľudí je aj dnes stále aktuálnou témou, a to aj priamo v najväčšej štátom uznanej a podporovanej cirkvi.
Kategórie: Články
Štítky: film, homosexualita, konverzná terapia, LGBT