Biskupom ide viac o príspevok od štátu, než o dobro pre veriacich

Zverejňujeme názor nášho sympatizanta ku kampani #bezvyznania. Máte tiež svoj dôvod, pre ktorý v Sčítaní obyvateľov označíte Bez vyznania? Pošlite nám ho na ethos@sekularisti.sk.

Rok 2020 bol pre Slovensko aj pre celý svet veľmi náročný. Globálna pandémia zasiahla mnohých Slovákov nepripravených. Mnohých zasiahli finančné problémy, iných, z dlhých dní sociálnej izolácie, psychické. Tých menej šťastných zdravotné problémy a niektorých z nás alebo našich známych aj smrť.

Po takom ťažkom roku by sa očakávalo, že katolícka cirkev – organizácia, ktorá má v popise svojej práce útechu a pomoc ľuďom v núdzi – príde na konci roku v pastierskom liste s pozitívnym posolstvom pre svojich veriacich. S povzbudením do ďalších dní, s nádejou, že všetko bude znovu dobré. Organizácia, ktorá si len rok dozadu presadila automatické každoročné zvyšovanie štátneho príspevku a na rozdiel od mnohých iných ju kríza nijako neohrozovala, keďže má všetko hradené štátom.

Počas histórie sme sa mohli stretnúť s rôznymi problematickými pastierskymi listami, napríklad boj proti jóge na školách alebo o „kultúre smrti“ a príchode „sodomského paškvilu“ na Slovensko, ktorým biskupi odštartovali štvavú kampaň k referendu proti LGBT ľuďom.

Po dlhšom čase si mohla KBS opraviť tak pošramotenú povesť, stačilo sa teraz postaviť za dobrú vec. Stačilo povzbudiť veriacich, stačilo ukázať nádej, mohli napríklad aj v tejto forme vystúpiť za očkovanie a jasne povedať nie konšpiračným teóriám, ktorým sa veľmi darí v radoch ich veriacich, keď už túto osvetu začal robiť ich hovorca.

Namiesto toho prišli s pastierskym listom, ktorý hovorí o tom, že aj pokrstený ateista má zaškrtnúť svoju príslušnosť k cirkvi. Presne tá istá cirkev, ktorej kňazi v kázňach zvaľujú všetko zlo na svete na ateistov, homosexuálov, slobodomyseľné ženy alebo iných slobodných ľudí, na ktorých nemá dosah a nepriznáva sa k nim, tak zrazu raz za 10 rokov nemá problém zásadne zmeniť definíciu slova „katolík“, keď ide o peniaze.

Úplne stačí, keď na niekoho vo veku, kedy sa nemôže brániť, vylejú vodu, tak si na neho nárokujú až do smrti a dovolia mu odísť len formálne.

Katolíckej cirkvi ide v prvom rade o moc a peniaze a až niekde v pozadí reflektorov PR je pomoc chudobným. Preto pri vypĺňaní tlačiva sčítania obyvateľov 2021 krúžkujeme „bez vyznania“.

Kategórie: Názory

Štítky: ,