Nebezpečné hoaxy a dezinformácie

Nepravdivé informácie sa šíria v každej krajine, avšak na Slovensku predstavujú obzvlášť veľký problém. Mnohým tu chýba kritické myslenie a tak patríme ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí prepadli dezinformáciám. Najnáchylnejší veriť manipulovaným informáciám sú starší ľudia, ľudia s nižším vzdelaním a tiež tí, ktorí sú celkovo nespokojní so svojou životnou situáciou, neveria médiám ani štátnym inštitúciám.

Niektoré klamstvá ohrozujú život

Prečo je to vážny problém? Všeobecne sa dá povedať, že ten kto zámerne šíri nepravdivé informácie, sa zvyčajne chce nejakým spôsobom obohatiť na úkor druhých alebo im uškodiť. Môže ísť o predaj nepotrebného či predraženého tovaru, neúčinnú liečbu chorôb a podobne, kde obete týchto klamstiev prídu v lepšom prípade „len“ o peniaze, v horšom aj o zdravie alebo o život. Napríklad 10 až 20 percent pacientov s rakovinou odmietne navrhovanú liečbu, lebo uverili hoaxom alebo rôznym šarlatánom a zvolili si preto „alternatívnu“ liečbu, ktorá im môže vziať i tú poslednú šancu na záchranu. V období rokov 2020 – 2022 zaplavovali internet rôzne dezinformácie súvisiace s pandémiou koronavírusu, ktoré mali takisto vplyv na počet úmrtí.

Väčšinou sa však pojem „dezinformácia“ používa v súvislosti s politikou. Nielen v predvolebnom období sa masovo šíria klamstvá s cieľom zdiskreditovania konkurenčných strán a kandidátov. Nie je prekvapivé, že sa k dezinformáciám najčastejšie uchyľujú tie strany a kandidáti, ktorí nevedia presvedčiť dobrým programom a odbornými znalosťami a jediné čo im zostáva, je šírenie strachu a nenávisti. Napríklad k rôznym menšinám (národnostným, sexuálnym, náboženským atď.), voči ktorým ľudia beztak majú predsudky a tak sa nechajú ľahko presvedčiť, že ich tieto menšiny ohrozujú a že len dotyčná strana ich dokáže pred nimi ochrániť.

Výsledkom je nielen to, že sa do parlamentu pravidelne dostávajú kandidáti, ktorí si to proste nezaslúžia, lebo nesúťažili férovým spôsobom, ale tiež čoraz väčšie rozdeľovanie spoločnosti.

Dobre organizovaná propaganda

Nielen slovenskí, ale aj niektorí zahraniční politici sú aktívni v šírení nepravdivých informácií na Slovensku. Dezinformačné kampane sú typické pre autoritatívne a totalitné režimy. V tejto súvislosti sa hovorí hlavne o Putinovom režime v Rusku, ktorý sa hrá na obhajcu tradičných „kresťanských hodnôt“, ktoré vraj treba chrániť pred „skazeným“ Západom. Už dávno pred začiatkom vojny na Ukrajine sa začala nielen v stredoeurópskom regióne odohrávať tzv. hybridná vojna – pomyselná vojna vo virtuálnom prostredí. 

Táto propaganda je veľmi dobre organizovaná. Existujú ľudia (tzv. trollovia), alebo aj celé skupiny ľudí (tzv. trollie farmy), ktorí sú platení za šírenie dezinformácií na internete, napr. na diskusných fórach pod článkami na spravodajských portáloch alebo prostredníctvom falošných profilov na sociálnych sieťach. Za krátky čas dokážu takíto ľudia vyprodukovať stovky komentárov, úplne nimi zahltiť diskusiu a tak dlhodobo negatívne ovplyvňovať verejnú mienku. Cieľom je oddeľovať nás od demokratických krajín Európskej únie a posúvať smerom k diktátorským režimom.

V marci 2022 krátko po ruskom útoku na Ukrajinu slovenský Národný bezpečnostný úrad dočasne zablokoval niektoré najznámejšie dezinformačné stránky. Od júla 2022 však tieto stránky opäť fungujú. Odporcovia blokovania pritom argumentujú slobodou slova. Ani sloboda slova však nie je absolútna a končí tam, kde dokázateľne ohrozuje a poškodzuje druhých.

Užitočné stránky

Záverom by sme tu chceli upozorniť na niektoré dobré projekty, ktoré sa zameriavajú na boj proti hoaxom a dezinformáciám:

Hoaxy a podvody – Polícia SR – špecializovaná oficiálna stránka Policajného zboru SR na boj proti hoaxom a podvodom, ktorú môžete sledovať na facebooku alebo na instagrame.

Infosecurity.sk – projekt zameraný na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach, ktorý stojí v opozícii proti aktivitám dezinformačných aktérov.

Konspiratori.sk – verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôže vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.

Demagog.sk – stránka, ktorá kontroluje pravdivosť výrokov politikov v médiách.

Lovci šarlatánov – stránka proti medicínskym nezmyslom na internete.

AFP Fakty – slovenská verzia AFP Fact Check, ktorej cieľom je overovanie a vyvracanie virálnych a škodlivých neprávd a dezinformácií

Kategórie: Články

Štítky: , , ,