Keď sa v auguste 2021 v Afganistane dostali k moci samozvaní Boží bojovníci, prezentovali sa ako „moderný“ Taliban, ktorý je vraj iný ako ten, čo vládol v tejto krajine v rokoch 1996 – 2001. Neuplynul však ani rok a Afganky znova prišli o väčšinu výdobytkov, ktoré získali za uplynulé dve desaťročia.
Taliban čoraz viac obmedzuje ľudské práva a mení zákony podľa svojho extrémistického výkladu islamu. „Je to ako z hororového filmu – ako keby zombíci ovládli krajinu,“ hovorí mladá Afganka v rozhlasovej reportáži denníka The Guardian.
Afganské ženy dosiahli za posledných 20 rokov aj napriek politickej nestabilite pomerne veľké zmeny. Zastávali politické funkcie, navštevovali školy a univerzity, viedli vlastné podniky a boli zamestnané v rôznych odvetviach. To všetko sa rázom zmenilo a v súčasnosti je ich každodenný život výrazne poznačený útlakom a represáliami.
Stratili prístup k vzdelaniu a zamestnaniu
Novozavedené zákazy na základe náboženstva majú dopady na celú spoločnosť. Muži, ktorí pracujú pre vládu a nechcú byť prepustení, musia nosiť bradu a obliekať sa „islamsky“. Podľa očakávania sa však väčšina nových pravidiel dotýka dievčat a žien: Sú vylúčené z vlády a celej administratívy, nesmú športovať ani nosiť „západné“ oblečenie, na vzdialenosti viac ako 72 kilometrov smú cestovať len v sprievode muža. V Kábule a okolí môžu ženy navštevovať zábavné parky, ale len tri dni v týždni a bez muža. Muži majú prístup počas zostávajúcich štyroch dní. Populárne seriály už nesmú zobrazovať herečky v afganskej televízii.
Taliban síce sľúbil, že sa všetky dievčatá od 20. marca budú môcť vrátiť do školy, tento sľub však nesplnil. Dievčatám umožňuje vzdelanie len po 7. ročník. Okrem ojedinelých výnimiek sa dnes ženy nemôžu vrátiť ani do práce. Stáva sa aj to, že ženy, ktoré predtým pracovali vo vláde, jednoducho zmiznú.
V máji Taliban vydal rozhodnutie, podľa ktorého musia afganské ženy povinne nosiť burku. Odhalené môžu mať iba oči. Zároveň im odporučil, aby sa zdržiavali najmä doma. Ide o jedno z najtvrdších opatrení zameraných na kontrolu života žien, ktoré Taliban zaviedol.
Potrebujú našu pomoc a solidaritu
Západné krajiny a Európska únia kritizovali skutočnosť, že Taliban odopiera dievčatám prístup na stredné a vysoké školy. Upozorňujú, že postupy Talibanu sú v rozpore s jeho verejnými ubezpečeniami voči afganskému ľudu a medzinárodnému spoločenstvu.
Najtvrdšími kritikmi Talibanu sú však afganské ženy. Napriek veľkému nebezpečenstvu vychádzajú do ulíc. Protestovali proti zatvoreniu stredných škôl pre dievčatá, proti povinnému noseniu buriek a proti každému ďalšiemu obmedzovaniu svojich práv. Bez medzinárodnej pozornosti tieto odvážne ženy však vo svojom boji ostávajú osamotené.
Amnesty International spustila stále aktívnu petíciu – výzvu na ochranu práv pre ženy v Afganistane, ktorú môžete podpísať tu.
Podporovať afganské ženy sa rozhodli aj mladé tvorkyne, študentky réžie a dramaturgie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ich divadelnú inscenáciu „Umlčané“ na túto tému vybral festival Dotyky a spojenia medzi najlepšie slovenské inscenácie sezóny.
Kategórie: Články
Štítky: Afganistan, Amnesty International, islam, ľudské práva, práva žien, sloboda, Taliban, vzdelávanie