Každý rok prebiehajú na Slovensku rôzne súťaže o anticeny, ktorých cieľom je upozorniť na hlúpe, nenávistné a ubližujúce výroky, ktoré v civilizovanej spoločnosti nemajú čo hľadať a majú negatívny vplyv na reálne životy ľudí. Žiaľ takéto vyjadrenia počujeme veľmi často aj od politikov a verejne známych osôb.
Homofób roka
Inštitút ľudských práv vyhlasuje už od roku 2012 anketu o anticenu Homofób roka. Výskumy totiž dlhodobo ukazujú, že medializované výroky a informácie hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Takto sa tvoria alebo utvrdzujú rôzne škodlivé stereotypy, ktoré vedú k diskriminácií a porušovaniu ľudských práv. Anketa sa nachádza na stránke ludskeprava.sk/homofob.
Do hlasovania sa môže zapojiť ktokoľvek, je otvorené do 4. júla. Zrejme nikoho neprekvapí, že medzi nominovanými je každý rok množstvo „kresťanských“ politikov a cirkevných predstaviteľov.
Sexistický blud
To isté platí aj pre ďalšiu anticenu, ktorý udeľuje iniciatíva Sexistický kix. Pôvodne sa táto inicitíva venovala primárne problematike sexizmu v reklame, o ktorej tiež vyhlasuje súťaže. Vzhľadom na obrovské množstvo nevhodných a ponižujúcich výrokov od osobností verejného života však od minulého roka pribudla tiež anketa Sexistický blud.
Už dva roky sa parlamente neustále rieši sprísnenie či zákaz interrupcií a tie najhoršie sexistické komentáre bývajú adresované práve ženám, ktoré sa verejne postavia za svoje práva.
Nominácie na tento rok sa stále zbierajú. Ak si spomeniete na nejaké sexistické výroky vyrieknuté osobnosťami verejného života, môžete ich nominovať cez facebookové správy.
Žena nie je pes ani „nosič“
Členky OZ Ethos sa tiež zapojili. A ktoré výroky sa nám zdali najhoršie?
Neuveriteľne pokrytectvo predviedla herečka Božidara Turzonovová, ktorá podporovala návrh poslankyne Záborskej na sprísnenie interrupcií. Aká to už musí byť povaha a morálka človeka, povedať jedným dychom toto: „Žena je nosič. Chápete, čo to znamená? Nosič. Že bola znásilnená? Je to otrasná vec, ale čo to dieťa, ono za to môže? Ale akú dušičku sme tým odohnali?“ a druhým dychom priznať toto: „Po prvom pôrode som mala zakázané otehotnieť. Príbuzní môjho manžela boli lekári, mala som ťažkú operáciu, išlo o vec, na ktorú sa kedysi zomieralo.(…) Nepodarilo sa ale to, čo odo mňa žiadali lekári, dvakrát som otehotnela. Nasledovala interrupcia. Tretíkrát, to si veľmi dobre pamätám, som už musela ísť pred komisiu. Bol to pre mňa trápny pocit, navyše predseda komisie bol otec môjho spolužiaka, musela som im zdôvodniť, že to bolo kvôli práci.“
Tak podľa tejto logiky sa pýtame, prečo ona teda išla na interrupcie (a nie jednu), keď je „nosič“? A že tehotenstvo ohrozovalo jej zdravie – tie „deti“ za to mohli? Ona mala možnosť výberu, ale iným ženám, dokonca aj znásilneným, ju odopiera? Toto moralizovanie a hranie sa na lepších ľudí je v jej prípade obzvlášť trápne.
Úplné dno predviedol „kresťanský“ poslanec Filip Kuffa, ktorý vychádzal pri rozprave o umelom prerušení tehotenstva zo svojich skúsenosti z lesníckej praxe. Pri rozhodovaní o takto závažnej veci, ktorá má bezprostredný dopad na život mnohých žien, odkázal na odporúčanie KYNOLÓGA (pozor, nie gynekológa!) a ženy prirovnal k sukám: „Odporúčal nám nikdy neurobte akú chybu ako som urobil ja, keď budete mať aj gravidné suky a náhodou sa vám stane, že nebude to z tých krížení čistokrvných, nikdy nerobte ten potrat ani len chemicky. On hovoril tie príklady zo života. Akonáhle tej suke dali injekciu, lebo tam sa zmenila povaha, zmenilo sa správanie, tá suka nikdy nebola už nikdy viac ako predtým, nemala pravidelné ruje a tak ďalej.“
Je smutné, že takéto odporné výroky kontaminujú náš verejný priestor a že ešte v 21. storočí musíme niektorým ľuďom vysvetľovať takú samozrejmosť, že žena nie je chodiaci inkubátor ani domáce zviera, ale svojprávny, rovnocenný človek. A keď tieto bludy prichádzajú zo strany tých, ktorí nás majú zastupovať v parlamente, je to ešte smutnejšie.
Kategórie: Aktivity
Štítky: anketa, Homofób roka, Inštitút ľudských práv, LGBT, práva žien, Sexistický blud, Sexistický kix