Prezident Humanistickej asociácie Nigérie, Mubarak Bala, bol tento mesiac odsúdený za údajné rúhanie. Bala vyrastal ako moslim, ale stal sa ateistom. Na sociálnych sieťach kritizoval náboženstvá. O Balovi sa celosvetovo písalo už v roku 2014, kedy bol kvôli svojmu ateistickému presvedčeniu umiestnený do psychiatrickej liečebne. Prepustený bol až na základe medializácie jeho prípadu. Ani po tejto veľmi nepríjemnej skúsenosti sa však nevytratil z verejného priestoru.
V apríli 2020 bol vo svojom byte zatknutý neuniformovanými policajtmi, ktorí ho odviezli na policajnú stanicu v meste Kaduna potom čo zverejnil príspevky kritizujúce islam a proroka Mohameda. Aj keď nigérijská ústava oficiálne garantuje slobodu vierovyznania, v praxi to tak nie je. V niektorých oblastiach na severe krajiny, kde žije aj Bala, platí islamské právo šaría a za rúhanie tam hrozí trest smrti.
Ďalšie dva roky strávil vo väzení, pričom došlo k značným nezrovnalostiam a porušovaniam jeho práv. Prvých päť mesiacov mu nebol umožnený kontakt s právnikom a trvalo viac ako rok, než bol vôbec obvinený. Nakoniec zrejme pod silným nátlakom uznal svoju vinu a bol odsúdený na 24 rokov väzenia.
„Bala bol dva roky vystavený psychologickým útokom,“ vysvetľuje zakladateľ Humanistickej asociácie Nigérie Leo Igwe. „Vo väzení sa mu vyhrážajú aj spoluväzni. Vonku jeho rodina čelí nepriateľstvu, obťažovaniu a zastrašovaniu.“ K tomu sa pridali procesné prieťahy. To všetko považuje Igwe za mučenie, ktoré Balu nakoniec prinútilo uznať svoju vinu.
Balovi právnici sa plánujú proti rozsudku odvolať. Je však otázne, či odvolací súd bude spravodlivejší. „Problém so svetskými súdmi je v tom, že ich riadia nábožensky založení sudcovia, právnici a úradníci, ktorí uprednostňujú právo šaría pred svetským právom“, hovorí Igwe. Mnohí sudcovia sa navyše boja o vlastný život. „Kto vydáva súdne rozhodnutie, ktoré nie je v súlade s právom šaría, riskuje, že sa sám stane terčom extrémistov a fanatikov.“
Mubarak Bala vo väzení výrazne schudol. Má malého syna, ktorý mal v čase jeho zatknutia iba tri mesiace. Jeho manželka je traumatizovaná. Medzinárodná organizácia Humanists International sa snaží chrániť Balovu rodinu a pomáhať mu aj naďalej. Jeho odsúdenie je hrubým porušením práva na slobodu prejavu a slobodu vierovyznania.
Balovi môžete pomôcť aj vy. Humanistická asociácia Nigérie spustila petíciu, ktorá žiada jeho prepustenie a zrušenie zákonov o rúhaní. Za podpísanie a zdieľanie petície vám ďakujeme.
Kategórie: Články
Štítky: Afrika, ateizmus, islam, Mubarak Bala, Nigéria, šaría, sloboda slova, sloboda vierovyznania