Aj v novom roku pokračujú útoky „kresťanských“ politikov na ľudské práva, hlavne práva žien.
Pravda o dotáciách vyšla najavo
V januári unikli na verejnosť hodnotiace hárky, ktoré dokazujú, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pridelilo dotácie na podporu rodovej rovnosti úplne v rozpore s hodnotením odbornej komisie katolíckym organizáciám spojeným s Annou Záborskou a Annou Verešovou. Tie sa v hodnotení prepadli na samé dno a navyše rodovú rovnosť odmietajú. Naopak najlepšie hodnotené organizácie nedostali ani cent.
Namiesto toho, aby sa minister Krajniak ospravedlnil a vysvetlil, prečo obišiel hodnotenie projektov a svojvoľne pridelil dotácie spriazneným organizáciám, rozhodol sa znevážiť a zosmiešniť tie dobre hodnotené, ktoré skutočne pomáhajú ženám.
Na svojom facebookovom profile spustil nezmyselnú anketu, v ktorej na ne útočil zavádzajúcimi tvrdeniami a osobnými invektívami. Táto anketa zrejme nedopadla podľa jeho predstáv a nakoniec ju prehral v pomere cca. 2000 vs. 4000 hlasov. Organizáciám, ktoré križiaci na ministerstve v podstate „okradli“ o dotáciu, to však nepomôže.
Z celého prípadu, ako aj z netransparentného výberového konania na riaditeľa Inštitútu pre výskum práce a rodiny a z nedávnej novely zákona, ktorá teraz umožňuje poberanie tejto dotácii aj cirkvám, je jasne vidieť, ako náboženskí fundamentalisti na Ministerstve práce bezohľadne presadzujú svoje ideologické záujmy. Štátne funkcie a štátne dotácie získavajú ľudia s tým „správnym“ vierovyznaním.
Zas a znova sprísnenie interrupcií
Koncom januára prišla správa, že v Poľsku začal platiť zákon, ktorý zakazuje interrupcie aj prípade ťažkého poškodenia plodu, a to dokonca aj vtedy, ak dieťa hneď po narodení zomrie. Napriek masovým protestom si vládna strana a cirkev presadili svoje a ženy, ktoré sa to týka, tak dostali do zúfalej situácie.
Aj na Slovensku sa k tomu postupne približujeme. Od 1.3. začne platiť vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorou minister Krajčí spoplatnil interrupcie ženám nad 40 rokov a ešte pokrytecky argumentoval tým, že vraj ide o „zrušenie diskriminácie“.
Podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) by sa Krajčí mal konečne prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a radšej začať riešiť problémy s ochorením COVID-19. „Medzičasom je totiž v tejto otázke najneúspešnejším ministrom na svete,“ uviedla na facebooku. Richard Vašečka ju preto chce odvolať z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru.
Ďalší návrh v parlamente
Aby toho nebolo málo, v parlamente je ďalší návrh na zákaz interrupcií – už šiesty v tomto volebnom období. Predložil ho poslanec Čepček (Oľano) a poslankyňa Záborská už oznámila, že po uplynutí 6-mesačnej lehoty tiež znova predloží svoj návrh, ktorý v októbri neprešiel iba o jeden hlas.
Žiaľ znova sa potvrdilo, že niektorí „kresťanskí“ poslanci sú touto témou priam posadnutí a budú ju aj v tú najnevhodnejšiu chvíľu vyťahovať stále znova a znova, celé volebné obdobie. Nesmieme preto dopustiť, aby sme dopadli ako Poľsko a aby fundamentalisti aj tu presadili nezmyselné zákazy založené na náboženských dogmách namiesto faktov.
Tieto dni máte možnosť rozhodnúť aspoň o časti z vašich daní a podporiť 2 percentami nejakú organizáciu či občianske združenie. Keďže tento rok nebude možné poslať Ethosu 2% z daní, sme sa rozhodli aspoň odporúčať inú organizáciu, ktorá si zaslúži podporu.
Vybrali sme občianske združenie Možnosť voľby, ktoré sa už 20 rokov venuje právam žien. Minulý rok vypracovalo odbornú analýzu k všetkým návrhom na zákaz interrupcií a spoluorganizovalo protestné akcie proti nim.
Na rozdiel od cirkví, ktoré každý rok len tak automaticky dostávajú desiatky milióny od štátu, občianske združenia takéto nadpráva nemajú. Vzhľadom na súčasnú znepokojivú situáciu bude toto združenie určite potrebovať našu podporu, aby mohlo zabrániť ďalšiemu obmedzovaniu našich práv.
Kategórie: Stanoviská
Štítky: dve percentá, interrupcia, Janka Bittó Cigániková, Martin Čepček, Milan Krajniak, Možnosť voľby, parlament, práva žien, reprodukčné práva