Ako návrh vlády na zmenu ústavy ubližuje deťom

Tento tyždeň parlament v prvom čítaní schválil návrh vlády o zmenách Ústavy SR. Hlasovala zaňho nielen celá vládna koalícia, ale aj poslanci Vašečka a Záborska z Kresťanskej únie. Proti boli PS, SaS a poslanec Galko z Demokratov. Veľmi podobný návrh KDH neprešiel.

Či návrh vlády prejde aj v druhom čítaní, nateraz nie je isté, keďže v tomto prípade sa vyžaduje podpora až 90 hlasov. Muselo by sa teda pridať aj KDH, prípadne zvýšok poslancov klubu Slovensko (bývalé OĽaNO).

Ľudskoprávne organizácie návrh jednoznačne odmietajú a poukazujú na to, že by nikomu nepomohol, ale naopak mnohým ľuďom zbytočne ublížil.

Okrem toho, že chce nezmyselne zakotviť existenciu dvoch pohlaví, o ktorej nikto nepochybuje, chce zakázať adopciu detí všetkým okrem manželských párov, brániť vzdelávaniu v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami podmienením vzdelávania v oblasti vzťahovej a sexuálnej výchovy súhlasom rodičov a poprieť prednosť európskeho a medzinárodného práva v ľudskoprávnych otázkach pred vnútroštátnym právom. Tento zákon by teda mal výrazný negatívny dopad najmä na práva detí a LGBT ľudí.

Pokiaľ ide o práva detí, za obzvlášť problematické považujeme ustanovenie, podľa ktorého by sa výuka vzťahovej a sexuálnej výchovy mohla uskutočniť len s písomným súhlasom rodičov. Toto zásadne obmedzovanie práva detí a mladých na vzdelanie je dlhodobou agendou náboženských fundamentalistov a už v minulosti s podobnými návrhmi prišli Kresťanská únia aj KDH. Vzťahová a sexuálna výchova pritom nie je náboženská ani hodnotová otázka, ale je potrebná ako prevencia sexuálneho násilia (vrátane kybernásilia), nežiadúcich tehotenstiev a interrupcií u mladistvých, či šírenia pohlavne prenosných infekcií ako aj na budovanie rešpektu k rozmanitosti. Situácia v tejto oblasti je dlhodobo nedostatočná a každoročne na Slovensku otehotnejú stovky tínedžeriek.

Rovnako nebezpečné je aj ustanovenie o zákaze adopcií pre všetkých ľudí okrem manželských párov. Hoci vláda v snahe zapáčiť sa náboženským fanatikom chce ublížiť hlavne LGBT komunite, jej návrh z možnosti adopcie vylučuje aj nezosobášené heterosexuálne páry a jednotlivcov, čím by sa výrazne znížil počet adopcií. Doplatili by na to najmä osamelé deti.

Vláda pritom vedome ignoruje vedecké fakty: Že sexuálna orientácia človeka nemá žiadny vplyv na jeho schopnosť vychovávať dieťa a že v akejkoľvek láskyplnej, hoci aj „netradičnej“ alebo neúplnej rodine, je dieťaťu lepšie ako v detskom domove.

Ako informuje Natália Blahová, adoptívnych rodičov štát neeviduje, ale medzi náhradnými rodičmi je podľa aktuálneho výskumu 14% rozvedených, 12% slobodných, 7,7% žije s druhom alebo družkou a 6,4% sú rodičia samoživitelia. Teda viac ako 40% náhradných rodičov nežije v manželstve.

Občianske združenie Návrat k tomu zverejnilo nasledujúce stanovisko:

V Návrate hovoríme, že jediný domov pre deti je rodina. Na Slovensku však žijú v ústavnej starostlivosti tisíce detí. Žiadostí o pestúnsku starostlivosť alebo o osvojenie dieťaťa je však ročne iba niekoľko stoviek. V posledných rokoch sme vnímali spoločenskú zhodu na tom, aby sme sa snažili znižovať počet detí v Centrách pre deti a rodiny. Vnímali sme, že všetci aktéri v sociálno-právnej ochrane detí na tomto cieli spolupracujeme.

Aktuálne je ale na stole návrh na zmenu ústavy, podľa ktorého by si osvojiť dieťa mohli iba manželia. Vylúčilo by to z možnosti osvojenia osamelo žijúcich rodičov, ale aj nezosobášené páry. Podľa rôznych zdrojov a dát vyrastá v takýchto rodinách 20-25 % detí. Sú to stovky detí, ktoré by sme obrali o možnosť vyrastať v bezpečnej a láskyplnej rodine. Stovky detí znejú trocha neosobne, treba si za nimi predstaviť konkrétneho chlapca alebo dievča, ktoré čaká na milujúcu mamu alebo tatu, s ktorými si bude môcť vytvoriť hlboký vzťah, bez ktorého nemôže dobre žiť.

Považujeme za nešťastné až hrozivé, ak sa tí najzraniteľnejší, naše deti, stanú obeťou politického boja. Sme presvedčení, že navrhovatelia zmeny ústavy zabudli na opustené deti a ich potrebu mať rodiča a milujúce prostredie. Ale veríme, že väčšina ľudí na Slovensku na opustené deti nezabúda. Deti za seba hovoriť veľmi nemôžu. Budeme za ne hovoriť my a budeme vyzývať zodpovedných, aby nerozhodovali proti deťom.“

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , ,