Veľa ľudí na Slovensku stále ešte vníma cirkevných predstaviteľov ako neomylné morálne autority, ktoré sa nesmú kritizovať. A hoci počas života spravili toľko prešľapov, že sa to nedalo prehliadnuť, najneskôr po smrti danej osoby má byť zrazu všetko zabudnuté a odpustené, lebo veď „o mŕtvych len dobre“.
Katolícka cirkev má dlhoročnú skúsenosť vo vytváraní kultov osobností a „svätcov“, ktoré všemožne šíria nielen cirkevné médiá, ale aj tie, od ktorých by sme čakali nestranný prístup a hlavne pravdivé informácie. Stačilo si pozrieť správy RTVS pri výročí úmrtia Matky Terezy z Kalkaty. Stále sa na ňu spomína ako na sväticu, akoby odvtedy nevyšlo najavo množstvo nepríjemných skutočností, ktoré silne spochybňujú tento mýtus.
Koncom decembra médiá a politici – nielen tí „kresťanskí“, ale aj sekulárni – informovali veľmi jednostranne o zosnulom profesorovi Vladimírovi Krčmérym. Profesor skutočne propagoval očkovanie a organizoval rôzne humanitárne projekty, za čo mu patrí uznanie. To je však len polovica pravdy. Krčméry totiž taktiež dlhé roky aktívne podporoval kampane náboženských fundamentalistov proti právam žien a menšín. Okrem iného bol tvárou štvavej kampane Aliancie za rodinu proti LGBT komunite, pridal sa k návrhom na zákaz interrupcií a škola, ktorú založil a viedol, bola kritizovaná za podvody s vydávaním akademických titulov. Jednou z jeho posledných aktivít bolo podpísanie výzvy katolíckych spolkov za zákaz tranzície, čo by transrodovým ľuďom výrazne sťažilo život. Skrátka, na jednej strane mnohým ľuďom pomáhal, ale na strane druhej tiež mnohým ubližoval. Na to by sa nemalo zabúdať.
Na Silvestra zomrel emeritný pápež Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Ratzinger, ktorý patril k fundamentalistickej časti katolíckej cirkvi. Vyzýval kresťanov na boj proti sekularizmu, ktorý údajne môže ohroziť Európu, vystupoval proti inakosti, ignoroval potrebu zmeny postoja cirkvi k antikoncepcii a plánovanému rodičovstvu, nevhodnými vyjadreniami si pohneval moslimskú a židovskú obec. Na Slovensku bol známy aj tým, že odvolal obľúbeného arcibiskupa Bezáka. V posledných rokoch sa o ňom hovorilo najmä v súvislosti s pedofilnými škandálmi, kde závery vyšetrovania ukázali, že Benedikt úmyselne nekonal v štyroch prípadoch zneužívania detí v čase, keď bol arcibiskupom v nemeckom Mníchove. Nakoniec sám pripustil, že vo svojom vyjadrení k správe o zneužívaní v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze urobil nepravdivé vyhlásenie. Od júna 2022 dokonca čelil žalobe v kauze sexuálneho zneužívania.
Aj v tomto prípade len málokto mal odvahu po jeho smrti spomenúť tieto negatívne skutočnosti. Výnimkou bol český Denník N, ktorý zverejnil rozhovor s literárnym historikom Martin C. Putnom, podľa ktorého Ratzinger bol skvelý manipulátor a inkvizítor. Jednu vec mu však treba uznať – že vedel, kedy treba odstúpiť. Kiežby sa stalo pravidlom, že každý cirkevný hodnostár, na ktorého sa sypú problémy, uvoľní miesto pre nového.
O živých aj mŕtvych, a hlavne tých s veľkou mocou a veľkým spoločenským vplyvom, by sme nemali hovoriť iba pozitívne, ale pravdivo a celistvo. Žiaden človek nie je dokonalý a treba to vedieť priznať. Nevytvárajme falošné kulty osobností, ale zoberme si od nich to dobré a poučme sa z toho zlého.
Kategórie: Názory
Štítky: LGBT, médiá, pápež, sexuálne zneužívanie, transrodovosť, zneužívanie deti